کد خبر: 17454

تاریخ بروزرسانی : 1396/08/14

آینده شغلی و بازار کار رشته زیست شناسی جانوری

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

زیست شناسی جانوري‌ به‌ مطالعه‌ مسائل‌ مربوط‌ به‌ جانوران‌ مي‌پردازد و داراي‌ سه‌ بخش‌ اصلي‌  به شرح زیر است:

  • جانورشناسي‌ يا بيوسيستماتيك‌: رشته‌ای از زیست‌شناسی است که به بررسی جانوران می‌پردازد. واژه جانور خود به معنی دارنده جان است و همانگونه که از این نام برمی‌آید جانورشناسی جانوران را از تمام جهات بررسی می‌کند.(برای اشنایی با سرفصل های آزمون دکتری بیوسیستماتیک جانوری کلیک کنید)
  • فيزيولوژي‌ جانوري‌:  فیزیولوژی یکی از مهمترین شاخه‌های بیولوژی است که به مطالعه اعمال حیاتی موجود زنده ، اندامها ، بافتها ، سلولها و عناصر سلول می‌پردازد.( برای اشنایی با سرفصل های آزمون دکتری فیزیولوژی جانوری کلیک کنید)
  • علوم جانوري تکوینی: تکوین جانوران پس از ایجاد و پیش از میلاد آنها روندی بسیار پیچیده دارد که شناسایی آن بسیار مفید خواهد بود. به جهت آنکه تشخیص بسیاری از ناهنجاری ها و پیشگیری آنها را در پی خواهد داشت. و نیز علم بر این موضوع باعث کشف علل بسیاری از بیماری ها شده و درمان آنها را تسهیل خواهد کرد. این تنها گوشه ای از مزایای این علم است.(برای اشنایی با سرفصل های آزمون دکتری تکوین جانوری کلیک کنید)

بسياري‌ از گرايش‌هاي‌ زيست‌شناسي‌ وابسته‌ به‌ علوم‌جانوري‌ هستند. براي‌ مثال‌ يك‌ محقق‌ علوم‌سلولي‌ و مولكولي‌ تا با يك‌ جانور و وضعيت‌ زيستي‌ آن‌ آشنا نباشد، نمي‌تواند روي‌ سلول‌ آن‌ كار كند. يك‌ محقق‌ ژنتيك‌ نيز در آغاز بايد بيولوژي‌ جانور را به‌ طور كامل‌ بداند و بعد در زمينه‌ ژنتيك‌ آن‌ كار كند. به ياري بيوسيستماتيك يعني شناسايي گونه‌هاي مختلف جانوران نيز مي‌توان به نقش مفيد گونه‌هاي مختلف جانوري براي كمك به طرح‌هاي اقتصادي پي برد.براي مثال امروزه استفاده از مواد شيميايي براي كنترل آفات راه درستي نيست چون اين مواد تعادل اكولوژي محيط زيست را برهم مي‌زنند در حالي كه با شناخت گونه‌هاي حشرات شكارچي مي‌توان بسياري از آفات مثل حشرات مضر را از بين برد.از طرف ديگر بيوسيستماتيك در شناخت گونه‌هاي بيماري‌زا مثل «پشه آنوفل» و معرفي آنها به دنياي پزشكي نقش مهمي دارد. همچنين مي‌‌توان به بخش ديرين‌شناسي يا فسيل‌شناسي اشاره كرد كه يكي از فوايد اين بخش، پي بردن به منابع عظيم اقتصادي مثل نفت است كه از طريق مطالعه محل فسيل‌ها يا رسوبات فسيل‌ها به دست مي‌‌آيد.در حال حاضر گرایش های زیست شناسی جانوری در مقطع ارشد و دکتری سراسری و آزاد تدریس می شود.

آینده شغلی و بازار کار رشته زیست شناسی جانوری


هرچند كه‌ تعداد قابل‌ توجهي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ علوم‌ جانوري‌ جذب‌ بازار كار نمي‌شوند اما بهترين‌ دانشجويان‌ هميشه‌ موفق‌ بوده‌ و هستند. اين دسته از دانشجويان پس از فارغ‌التحصيلي گاه‌ براي‌ كارهاي‌ تحقيقاتي‌ يا اداره‌ آزمايشگاه‌ها جذب‌ دانشگاه‌ها مي‌شوند يا در سازمان‌ حفاظت‌ از محيط‌ زيست‌ و سازمان‌هاي‌ مربوط‌ به‌ فعاليت‌ مي‌پردازند. چون‌ سازمان‌ محيط‌ زيست‌ براي‌ بررسي‌ اكوسيستم‌ها به‌ محققان‌ زيست‌شناسي‌ از جمله‌ علوم‌جانوري‌ نياز دارد. همچنين‌ بعضي‌ از فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ گرايش‌ وارد دنياي‌ پزشكي‌ شده‌ و در زمينه‌هاي‌ خون‌شناسي‌ يا انگل‌شناسي‌ فعاليت‌ مي‌كنند.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه