کد خبر: 17403

تاریخ بروزرسانی : 1396/08/13

آینده شغلی و بازار کار رشته زیست شناسی گیاهی

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

زیست شناسی گیاهی يكي‌ از شاخه‌هاي‌ زيست‌شناسي‌ است‌ كه‌ صرفاً موارد مربوط‌ به‌ گياه‌ را اعم‌ از گياهان‌ اوليه‌ تا گياهان‌ امروزي‌ بررسي‌ مي‌كند و داراي‌ زمينه‌هاي‌ مختلفي‌ مانند:
گياه‌ شناسي‌، فيزيولوژي‌ گياهي‌، ريخت‌ زايي‌ و اندام‌ زايي‌ در گياهان‌، بيوشيمي‌ و جلبك‌ شناسي‌ است‌.

علوم‌ گياهي‌ داراي‌ دو بخش‌ عمده‌  زیر می باشد:

 گياه، اعجوبه سبزپوش طبيعت است كه چون در هر گوشه و كنار به چشم مي‌خورد، عادي و پيش پاافتاده به نظر مي‌آيد در حالي كه بيش از هر موجود زنده ديگري در روي كره زمين، اعجاب‌آور است. رشته علوم گياهي نيز براي پاسخ به همين نياز در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي معتبر جهان داير شده است. این شاخه از زیست شناسی در حال حاضر در مقطع دکتری آزاد و سراسری تدریس می شود.

آینده شغلی و بازار کار رشته زیست شناسی گیاهی

حضور كارشناسان‌ علوم‌ گياهي‌ در مؤسسه‌هاي‌ تحقيقاتي‌ و اجرايي‌ كشور امري‌ ضروري‌ است‌ تا بتوان‌ محيط‌ زيست‌ ايران‌ را به‌ خوبي‌ حفظ‌ كرد، اما به‌ گفته‌ اساتيد و دانشجويان‌ علوم‌ گياهي‌ در حال‌ حاضر فارغ‌التحصيلان‌ دوره‌ ليسانس‌ اين‌ گرايش‌ موقعيت‌هاي‌ شغلي‌ مناسبي‌ ندارند. چون‌ دانش‌ و اطلاعات‌ آن‌ها جنبه‌ تخصصي‌ ندارد و مؤسسات‌ و مراكز تحقيقاتي‌ و اجرايي‌ بيشتر مايلند كه‌ نيروهاي‌ مورد نياز خود را از ميان‌ فارغ‌التحصيلان‌ ارشد يا دكتراي‌ اين‌ رشته‌ انتخاب‌ كنند. بيشتر فارغ‌ التحصيلان‌ علوم‌ گياهي‌ در سطح‌ كارشناسي‌ جذب‌ آموزش‌ و پرورش‌ مي‌شوند چون‌ معلومات‌ آنها جنبه‌ عمومي‌ دارد و مي‌توانند در تدريس‌ كتب‌ زيست‌شناسي‌ دوره‌ متوسطه‌ موفق‌ باشند، اما نمي‌توانند در مراكز تحقيقاتي‌ كه‌ نياز به‌ متخصص‌ در زمينه‌هاي‌ مختلف‌ علوم‌ گياهي‌ دارد، فرصت‌ شغلي‌ مناسبي‌ به‌ دست‌ بياورند. از سوي‌ ديگر اگر كسي‌ در گرايش‌ علوم‌ گياهي‌ سرمايه‌گذاري‌ كند و متأثر از محيط‌ نشود، مي‌تواند در بخش‌هاي‌ كشاورزي‌ ـ زيستي‌، ژنتيك‌ و بيوتكنولوژي‌ فعاليت‌ داشته‌ باشد.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه