کد خبر: 18597

تاریخ بروزرسانی : 1396/10/11

تعریف ISI

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

یکی از روش های ارزیابی تولید علم در کشورهای مختلف نگارش مقاله می باشد. البته مقالاتی که در مجلات معتبری مانند مجلات ای اس ای چاپ می شوند .

موسسات مختلفی در دنیا وجود دارند که کار تعیین استانداردهای مختلف مجلات را مشخص میکنند یکی از این موسسات ای اس ای است که مخفف Institute for Scientific Information می باشد .(برای اطلاعات بیشتر در این بخش پایگاه ISI Web of Knowledge را کلیک کنید)

موسسه ای اس ای

موسسه ای اس ای کار نمایه سازی و نگهداری داده های نقل قول مقالات و تحلیل انها را بر عهده دارد . این موسسه سالانه یک گزارش تحت عنوان گزارش استنادی مجلات علمی یا JCR ارائه می نماید که در ان مجلات نمایه شده در بانک اطلاعاتی خود را بر اساس شاخصی با عنوان ضریب تاثیرگذاری رتبه‌بندی می‌کند.(میتوانید برای دانش بیشتر به بخش مفهوم شاخص نیمه عمر استناد (Cited Half-Life) برای ارزیابی مجلات ISI مراجعه نمایید)

امروزه 20 هزار مجله در فهرست ای اس ای قرار دارد و سالانه 2 هزار مجله اضافه میگردد . هر ژورنالی قبل از قرار گرفتن در لیست مجلات ای اس ای باید یکسری مراحل ارزیابی را طی کند . تعدادی از این عوامل عبارتند از :

  • کمیته علمی منتخب مجله
  • تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن
  • نشر به موقع مجله
  • جایگاه نشرآن

در مورد مقالاتی که در مجلات ای اس ای به چاپ می رسند باید به این نکته توجه کرد که منابع ذکر شده در مقاله باید از پژوهش های دیگر محققان باشد تا بتواند جنبه بین المللی داشته باشد .

جهت تشخیص مجلات ای اس ای میتوان به سایت تامسون مراجعه نمود .اگر ضریب تاثیر یک مجله صفر باشد در لیست ای اس ای قرار نمیگیرد .

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
ارسال دیدگاه