کد خبر: 12311

تاریخ بروزرسانی : 1396/07/10

دورنمای پژوهش در دولت دوازدهم

No votes yet. Please wait… چشم انداز وضع پژوهش در دولت دوازدهم در این بخش بررسی میگردد. 1- طبق قانون تاسیس وزارت علوم ، متولی مساله علم ، پژوهش و فناوری در ایران این وزارتخانه می باشد. تشکیل معاونت علمی ریاست جمهور در دولت نهم عملا به تشکیلاتی موازی وزارت علوم باعث گردید. تلاش شد […]

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

چشم انداز وضع پژوهش در دولت دوازدهم در این بخش بررسی میگردد.

1- طبق قانون تاسیس وزارت علوم ، متولی مساله علم ، پژوهش و فناوری در ایران این وزارتخانه می باشد.

  • تشکیل معاونت علمی ریاست جمهور در دولت نهم عملا به تشکیلاتی موازی وزارت علوم باعث گردید.
  • تلاش شد در دولت یازدهم تمرکز روی فعالیت های مربوط به فناوری و همچنین حمایت از نخبگان از طریق بنیاد نخبگان در معاونت علمی ، تفکیک وظایف با وزارت علوم انجام گیرد.
  • هدایت بحث پژوهش در وزارت علوم عمدتا از طریق معاونت پژوهشی پیگیری می شود
  • تعدادی از امور پژوهشی کشور در مجموعه هایی غیر از وزارت علوم پیگیری می شود البته این موضوع به حمایت از طرح های پژوهش توسط منابع دیگر کمک می نماید.

2- اگر تکلیف توسعه کشور و سازماندهی امور براساس علم به عنوان مبنای اصلی در نظر گرفته شود ، می توان انتظار داشت اهمیت جدی به مساله مدیریت پژوهش در سطح کلان کشور داده شده است.

پس باید وزارتخانه ها و زیرمجموعه های دولت که وظیفه حاکمیتی در هدایت پژوهش های علمی و توسعه علم در کشور به عهده دارند به جایگاه قانونی و واقعی خود نزدیک می گردند. زیرا تا به امروز توسعه بر مبنای علم به عنوان دیدگاه بنیادی در ذهنیت مدیران کلان کشور جای واقعی خود را پیدا نکرده است.

3- دولت یازدهم برای جذب تعدادی از نخبگان علمی ـ از داخل و خارج از کشور ـ از طریق بنیاد ملی نخبگان تلاش کرده است و مبنای چنین کاری را نیز توسعه شرکت های دانش بنیان و جذب فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های برتر به داخل قرار داده است.

البته در این زمینه تلاش هایی صورت گرفته ولی بدنه مدیریتی و بروکراتیک آموزش عالی و پژوهش و فناوری ایران باید با نیروهای جوان تر و متخصصان مستعد و مسلط به مدیریت در دولت دوازدهم نوسازی می گردد.

مهم ترین کار بین المللی کردن آموزش عالی و پژوهش در ایران و پرورش افراد داخل کشور در تراز بین المللی می باشد .

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
حتماً بخوانید   زمان اعلام کارنامه دکترای 1396زمان اعلام کارنامه دکترای 1396
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.