کد خبر: 12311

تاریخ بروزرسانی : 1396/07/10

دورنمای پژوهش در دولت دوازدهم

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

چشم انداز وضع پژوهش در دولت دوازدهم در این بخش بررسی میگردد.

1- طبق قانون تاسیس وزارت علوم ، متولی مساله علم ، پژوهش و فناوری در ایران این وزارتخانه می باشد.

  • تشکیل معاونت علمی ریاست جمهور در دولت نهم عملا به تشکیلاتی موازی وزارت علوم باعث گردید.
  • تلاش شد در دولت یازدهم تمرکز روی فعالیت های مربوط به فناوری و همچنین حمایت از نخبگان از طریق بنیاد نخبگان در معاونت علمی ، تفکیک وظایف با وزارت علوم انجام گیرد.
  • هدایت بحث پژوهش در وزارت علوم عمدتا از طریق معاونت پژوهشی پیگیری می شود
  • تعدادی از امور پژوهشی کشور در مجموعه هایی غیر از وزارت علوم پیگیری می شود البته این موضوع به حمایت از طرح های پژوهش توسط منابع دیگر کمک می نماید.

2- اگر تکلیف توسعه کشور و سازماندهی امور براساس علم به عنوان مبنای اصلی در نظر گرفته شود ، می توان انتظار داشت اهمیت جدی به مساله مدیریت پژوهش در سطح کلان کشور داده شده است.

پس باید وزارتخانه ها و زیرمجموعه های دولت که وظیفه حاکمیتی در هدایت پژوهش های علمی و توسعه علم در کشور به عهده دارند به جایگاه قانونی و واقعی خود نزدیک می گردند. زیرا تا به امروز توسعه بر مبنای علم به عنوان دیدگاه بنیادی در ذهنیت مدیران کلان کشور جای واقعی خود را پیدا نکرده است.

3- دولت یازدهم برای جذب تعدادی از نخبگان علمی ـ از داخل و خارج از کشور ـ از طریق بنیاد ملی نخبگان تلاش کرده است و مبنای چنین کاری را نیز توسعه شرکت های دانش بنیان و جذب فارغ التحصیلان ایرانی دانشگاه های برتر به داخل قرار داده است.

البته در این زمینه تلاش هایی صورت گرفته ولی بدنه مدیریتی و بروکراتیک آموزش عالی و پژوهش و فناوری ایران باید با نیروهای جوان تر و متخصصان مستعد و مسلط به مدیریت در دولت دوازدهم نوسازی می گردد.

مهم ترین کار بین المللی کردن آموزش عالی و پژوهش در ایران و پرورش افراد داخل کشور در تراز بین المللی می باشد .

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
ارسال دیدگاه