کد خبر: 11904

تاریخ بروزرسانی : 1396/06/13

روش مطالعاتی : یادگیری تصویری

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

 

تحقیقات نشان می دهد که نشانه های بصری به ما کمک می کند اطلاعات بیشتری را به خاطر بیاوریم.
ما محیط پیرامونمان  را به‌وسیله ی نشانه‌ها، نمادها و سمبل‌ها می‌شناسیم، همچنین به کمک نشانه‌ها و علائم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنیم یا از هم متمایز میکنیم ؛ از این روست که دانشمندان در تحقیقات جدید  انسان را موجودی نمادساز نیز گفته‌اند.
در واقع، بخشی از مغز که برای پردازش کلمات است نسبت به بخش  پردازش تصاویر بصری دارای وسعت کمتری است در نتیجه برای مغز  انسان ، برخی  واژه ها انتزاعی و دشوار هستند و تصویر سازی مشکل خواهد بود .
خاطره ها در واقع بخشی از محفوظات و آنچه در حافظه بلند مدت خود دخیزه شده اند هستند، اما اینکه چطور خاطره ها را به یاد می آوریم؟  چرا بعضی خاطره ها پررنگ تر هستند و خاطره ها به طور دقیق در کجای ذهن ذخیره می شوند؟

 هنوز برای دانشمندان هم به طور کامل روشن نیست. همیشه اولین تصاویر در ذهن حکاکی دقیق تری را خواهند داشت .

انواع مختلفی از تصاویری که  می تواند ابزار یادگیری مؤثر باشند عبارتند از :
 عکس ها،نمودار ها ، نمادها، طرح ها، ارقام و نقشه های مفهومی.
بر اساس نتایج تحقیقات، استفاده موثر از تصاویر می تواند زمان یادگیری را کاهش دهد، حافظه فعال تقریبا شبیه دفترچه یادداشت مغز انسان است ، جایی که اطلاعات جدید موقتا نگهداری می شوند.
در نهایت یافته های جدید نشان می دهد که وقتی موضوعی برای اولین بار به مغز وارد می شود، به خصوص در هیپوکامپ هنوز شکننده است و به راحتی فراموش می شود به خصوص اگر از مغز خواسته شود تا در همان لحظه چیزهای بیشتری به خاطر بسپرد. 

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
ارسال دیدگاه