کد خبر: 15313

تاریخ بروزرسانی : 1396/07/03

قرارگیری پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در رتبه‌بندی نیچر ایندکس

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

 

پژوهشگاه دانش‌های بنیادی طبق گزارش شپرینگر نیچر در سال ۲۰۱۷ در میان ۵۰۰ موسسه‌ برتر جهان در رتبه‌بندی موسسه‌های آکادمیک «نیچر ایندکس» قرار گرفت.

روابط عمومی وزارت علوم اعلام کرد : تنها موسسه ایرانی، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی است که توانسته است در لیست نهایی رتبه‌بندی «نیچر ایندکس» در جایگاه 474 جهان قرار گیرد.

سالانه «نیچر ایندکس» رتبه‌بندی موسسات در سراسر جهان را بر پایه دستاوردهای پژوهشی انها در سال گذشته که کیفیت بالایی دارند انجام میدهد. این رتبه‌بندی بر اساس بخش محدودی از دستاوردهای پژوهشی موسسات صورت میگیرد و برای درک و شناخت بهتر جایگاه موسسه‌ها باید نظام‌های رتبه‌بندی دیگر نیز بررسی شوند.

این موسسه با شمارش شمار مقاله‌های پدیدآوران در نشریه‌های نمایه‌شده‌اش، بر پایه سه فاکتور کلیدی شمار مقاله‌ها (AC)، شمار کسری (FC)، و شمار کسری وزنی (WFC)  امکان رتبه‌بندی موسسه‌ها را فراهم مینماید.

  • شمار مقاله‌ها یعنی شمار مقاله‌های منتشر شده در نشریه‌ها بدون توجه به شمار پدیدآوران
  • شمار کسری سهم مشارکت هر پدیدآور در نگارش یک مقاله را محاسبه مینماید، کل امتیاز شمار کسری یک مقاله برابر با یک است، یعنی اگر 10 نفر در نگارش یک مقاله شرکت داشته باشند شمار کسری هر پدیدآور برابر با یک دهم است
  • شمار کسری وزنی به شمار کسری وزن اختصاص دارد شمار کسری وزنی ویرایش اصلاح‌شده شمار کسری است.

در بخش های ستاره‌شناسی و اخترفیزیک به دلیل آنکه حجم انتشارات نسبت به دیگر بخش ها در نمایه «نیچر» بیشتر است، به انتشارات این بخش وزن داده می‌شود تا تأثیرشان کمتر گردد. در سال 2017 مقاله‌های منتشره در سال 2016 در نزدیک به 70 نشریه برتر در حوزه‌های شیمی، علوم محیط و زمین‌شناسی، علوم زیستی و علوم فیزیک شمارش و ارزیابی شده‌اند.

 

طبق گزارش «شپرینگر نیچر» در سال 2017، «Harvard University» با انتشار 2665 مقاله و شمار کسری وزنی ِ نزدیک به 750، پیشتاز موسسه‌های آکادمیک جهان است. سپس «Stanford University»، «MIT»، «University of Oxford»، «University of Cambridge»، «The University of Tokyo»، «University of California, Berkeley»، «ETH Zurich»، «Peking University – PKU»، و «Yale University» در جایگاه‌های 2 تا 10 قرار گرفتند.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با همکاری دبیرخانه شورای‌عالی عتف، با راه‌اندازی سامانه «نما» (جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان) تلاش میکند نتایج نظام‌های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را بررسی نموده و گزارش‌های کاربردی را در اختیار سیاست‌گذاران قرار دهد. این سامانه «نما» در دسترس همگان میباشد.

www.phdphd.org

 

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
ارسال دیدگاه