کد خبر: 16018

تاریخ بروزرسانی : 1396/07/17

نحوه شناسایی مقالات جعلی وتقلبی

Rating: 4.5. From 2 votes.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

وب سایت هایی هستند که با نام و اعتبار یک ژورنال واقعی ایجاد شده و سعی می کنند تا با فریب نویسندگان مقالات در جهت اهداف مالی خود فعالیت نماید. این درحالی است که صاحبان واقعی مجله از این ماجرا مطلع نیستند. معمولا ژورنال های که وب سایت رسمی ندارند یا به نحوی وب سایت رسمی انها ناشناخته یا غیرفعال است در معرض جعل شدن هستند. این افراد سودجود به جستجوی ژورنال های می پردازند که در درجه اول در پایگاه های ISI web of science – PubMed یا Scopus ایندکس شده باشند و دوم سایت رسمی و موثق ژورنال موجود نبوده و یا یافتن آن دشوار باشد. سپس با ساخت سایت جعلی با مشخصات مجله اصلی و تبلیغات گسترده سعی می کنند نویسندگان بیشتری را ترغیب به ارسال مقاله نمایند و معمولا این مقالات را بدون داوری و با دریافت هزینه چاپ معینی به چاپ می رسانند. جامعه هدف این نوع مجلات، معمولا نویسندگان مبتدی کشورهای درحال توسعه می باشد.

راههای شناسایی مجلات جعلی وتقلبی:
  1. یکی از اسانترین روش شناسایی مجلات تقلبی “وب سایت جعلی نشریات ” بررسی نوع انتشار نشریه است. وب سایت جعلی نشریات برای نشریاتی که بصورت کاغذی منتشر می شوند و نسخه الکترونیکی ندارند ایجاد می شود.
  2. یکی دیگر از روشهای شناسایی مجلات تقلبی روش دیسیپلین یا اسکوپ نشریه است دراین روش برای تشخیص وب سایت جعلی نشریه را دریکی از پایگاههای نمایه سازی نشریات مانند,isc جستجو و دیسپیلین یا اسکوپ ان را درمیاوریم و ان را با اسکوپ مقالات چاپ شده توسط وب سایت مقایسه میکنیم .
  3. یکی دیگر از روشهای تشخیص ارشیو سازی با استفاده از مقالات منتشر شده است.حتما توصیه میشود ارشیو مقالات را بررسی و چک نمایید و با سرچ کردن عناوین مقالاتی که در وب سایت قرار داده شده است مطمئن شوید که مقالات در جای دیگر چاپ نشده است .
  4. از دیگر روشها این است که عنوان مجله را درگوگل جستجو کنید و می دانید که در بسیاری از وب سایتها در مورد مجلات مطالبی را درج می کنند و ما باین کار به مطالبی برخورد میکنیم که در وب سایت های انگلیسی به تقلبی بودن ان وب سایت اشاره کرده باشند یا بصورت ساده تر اسم مجله به اضافه hijacked را درگوگل جستجوکنید اگر ان وب سایت لو رفته باشدحتما راجع به ان مطالبی را نوشته اند.
  5. یکی از ویژگیهای اصلی مجلات جعلی یا تقلبی عدم داوری و پذیرش های تقلبی سریع السیر در ژورنال ها می باشد و باید به این نکته توجه داشته باشیدمجله isi وداری ایمپکت هیچ گاه به مقاله ای بدون کامنتهای داوری پذیرش نمی دهد.
  6. روش بعدی برای شناسایی مجلات تقلبی و جعلی این است که این مجلات برای ارسال مقاله ایمیل می دهند چرا که باید سریعا متقاضیان خود را جذب کنند و تا زمانی که ان مجلات را نشناختیم و زمان باقی مانده است سودهای کلانی را به جیب میزنند. وشما باید بدانید که مجلاتی که معتبر وایمپکت دار هستند برای جذب مقاله به دانشجویان وپژوهشگران ایمیل نمی دهند در واقع مجلات معتبر نیازی به دادن ایمیل ندارند.
  7. www.phdphd.org
ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 4.5. From 2 votes.
Please wait...
ارسال دیدگاه