کد خبر: 16616

تاریخ بروزرسانی : 1396/08/02

نکات کلیدی تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

Rating: 5.0. From 2 votes.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

تکمیل ظرفیت یک فرصت جدید برای داوطلبان ازمون دکتری است که با تراز و رتبه ی نزدیک به رشته ی مورد پذیرش قبول نشده اند. پس برای داوطلبانی که فاصله زیادی با تراز و رتبه اخرین نفر قبولی دارند محسوب نمی شود.

پس از اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری و ثبت نام دانشجویان و آغاز کلاس‌ها، زمان اعلام تکمیل ظرفیت دانشگاه‌هاست. زمانی که تعداد ثبت نام‌های دانشگاه‌ها کم باشد، این کمبود توسط سازمان سنجش با تکمیل ظرفیت برطرف میشود.

یکی از شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت شرکت در کنکور همان سال است یعنی اگر داوطلبی در کنکور دکتری سال 96 شرکت کند میتواند در تکمیل ظرفیت سال 96 شرکت نماید. پس هر فرد مجاز است فقط در تکمیل ظرفیت همان سالی که کنکور داده است شرکت کند.

لذا كليه داوطلبانی که در آزمون مذكور ثبت‌نام و شركت نموده‌‌اند و با توجه به كارنامه آزمون داراي نمره كل مثبت مي باشند، مي توانند در تکمیل ظرفیت شرکت کنند .

هر ساله تعداد زیادی از رشته ها و دانشگاه ها به دلیل انصراف دانشجویان ظرفیت های خالی دارند. در این زمان دانشگاه اعلام تکمیل ظرفیت مینماید تا دانشجویانی که می‌خواهند شانس خود را برای قبولی مجدد امتحان کنند، بتوانند دوباره انتخاب رشته دانشگاه را انجام دهند. دانشگاه زمانی که ثبت نام دانشجویان تکمیل شده میتوانند اعلام تکمیل ظرفیت کنند.

داوطلبینی که در تکمیل ظرفیت دکتری شرکت کرده اند و قبول شدند ورودی بهمن به حساب امده و از نیمسال دوم تحصیلی مجاز به انتخاب رشته و آغاز ترم جدید تحصیلی‌شان هستند.(برا اطلاعات بیشتر جزئیات تکمیل ظرفیت دکتری سراسری سال 1396 کلیک کنید)

به گزارش سازمان سنجش آن‌دسته‌ از داوطلباني‌ كه‌ قبلاً در رديف پذيرفته شدگان نهايي آزمون دكتري  سال 1396 قرار گرفته و به عنوان پذيرفته شده اعلام شده اند مجاز به شركت در مرحله تكميل ظرفيت مي‌باشند، لذا چنانچه اين دسته از داوطلبان در اين مرحله از پذيرش، متقاضي رشته‌هاي تحصيلي مرحله تكميل ظرفيت شوند و در رديف پذيرفته شدگان نهايي اين مرحله نيز قرار بگيرند، قبولي قبلي آنان «كان‌لم‌يكن» تلقي گرديده و مطابق ضوابط مي‌بايست در كدرشته قبولي جديد ثبت‌نام و ادامه تحصيل نمايند و هيچگونه تقاضايي بعد از اعلام نتايج پذيرفته نخواهد شد.

برای شرکت در تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه ازاد داوطلب باید در مرحله اول به مصاحبه برای دوره تخصصی دعوت‌ شده‌ باشد و در جلسه مصاحبه حضور داشته باشد تا بتواند در تکمیل ظرفیت شرکت کند.(برای کسب اطلاعات بیشتر در این بخش شرایط تکمیل ظرفیت دکتری ۹۶ آزاد کلیک کنید)

داوطلبان میتوانند حداکثر 20 رشته محل را انتخاب نمایند پس برای قبولی در این بخش سعی کنید رشته محل هایی را انتخاب نمایید که فاصله نمره کل نهایی شما با اخرین نفر قبولی در ان رشته خیلی کم باشد.

نکته بعدی در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد این است که اگر کسی که قبلا در یک رشته محل قبول شده و در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد شرکت کند و بواسطه ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد در یک رشته محل جدید قبول شود ، قبولی قبلی اش لغو و باطل خواهد شد .

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 2 votes.
Please wait...
ارسال دیدگاه