کد خبر: 17611

تاریخ بروزرسانی : 1396/08/15

ویژگی های محتوایی در نوشتن مقالات علمی

Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

نتایج مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط یک یا چند پژوهشگر را میتوان در قالب یک مقاله منتشر نمود. این مقاله نتایج تحقیقات را در اختیار علاقمندان قرار میدهد. از نکات مهمی که در یک مقاله میتوان به ان توجه نمود به روز و جامع بودن مقاله می باشد.

برای نوشتن مقاله (مطلب مفید چگونگی نگارش مقاله علمی را از دست ندهید) باید ملاک های محتوایی نگارش مقاله را رعایت کرد . در ادامه به توضیح مختصری در زمینه ملاک های محتوایی پرداخته میشود.

مقاله علمی باید از نظر محتوا با کیفیت باشد زیرا این مقاله منتقل کننده یافته های مهم در دانش بشری است پس باید اهمیت مطلب بالا باشد تا بتوان در مجلات معتبر چاپ نمود.

ویژگی ها شامل :

  • تفکر : مهم ترین اصل نگارش مقاله این است که بتواند یک مجهول را معلوم نماید. یعنی این مقاله در پی پاسخ به سوالاتی باشد که تا کنون پاسخ داده نشده است.
  • منطقی بودن : مقاله علمی باید بتواند استدلال های لازم را تحلیل کرده و نتیجه گیری نماید.
  • منظم بودن : بخش های یک مقاله باید با یکدیگر مرتبط بوده و منظم چیده شده باشد. یعنی ارتباط بین بخش های مختلف یک مقاله به عنوان مثال عناوین فرعی و اصلی به صورت منظم قرار گیرد.
  • به روز بودن عنوان مقاله: یک مقاله باید طبق نیاز های جامعه تنظیم شده باشد تا بتواند به برطرف کردن این نیازها بپردازد.(میتوانید برای داشتن اطلاعات تکمیلی مطلب چگونه عنوان مقاله خود را انتخاب کنیم را کلیک کنید)
  • نواورانه بودن موضوع : باید در نوشتن مقاله از خلاقیت در این امر بهره جست زیرا این کار باید بتواند سهم خود را از پیشرفت دانش بشری پرداخت کند

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 1.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه