کد خبر: 23298

تاریخ بروزرسانی : 1396/11/08

چهارمین همایش ملی تازه های روانشناسی مثبت نگر

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری
چهارمین همایش ملی تازه های روانشناسی مثبت نگر

چهارمین همایش ملی تازه های روانشناسی مثبت نگر

دنیای کنونی به طور مشخص به این نتیجه رسیده است که نگاه مثبت به هر پدیده ای بهترین شیوه برای مدیریت جامعه تلقی می گردد؛ به طوری که در تمامی رشته ها این نظریه نهادینه شده است. به طور مثال مگوران (Megoran)، نظریه پرداز مطرح علوم سیاسی (۲۰۱۱) تأکید کرده که به جای صحبت در مورد جنگ و اختلافات باید در مورد صلح و منافع مشترک صحبت کرد تا بتوان سیاست بین المللی را از تنش خارج کرد و به گفتمان مشترک نزدیک کرد.

در علم روانشناسی نیز سلیگمن (نظریه پرداز روانشناسی مثبت) بر این باور است که دانش روانشناسی از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول شناخت بیماران و بیماریها است و بخش دوم مباحثی است که می‌کوشد به انسانهای سالم برای زندگی بهتر کمک کند. او تأکید می کند که علم روانشناسی کمتر به بخشدوم دانش روانشناسی پرداخته است و نتوانسته هدف غایی خود را به سرانجام برساند. این دیدگاه و رویکرد او به روانشناسی باعث شد تا روانشناسی مثبت شکل بگیرد و معنویت، شادی، بهزیستی روان شناختی، خوشبینی، ذهن آگاهی، امید، تفکر مثبت، تاب آوری، ارزش های شخصی و شوق (flow)، بخشش، قدردانی، همدلی، معنویت، اخلاق، فضیلت، سرزندگی، معنی داری زندگی، نوع دوستی و دیگر جنبه های مثبت روانی مطرح شود.

بر این اساس روان شناسی مثبت دانش یاری رساندن به انسان ها برای زندگی بهتر است. این رویکرد جوان است و هنوز نتوانسته خود را به حدی برساند که جامعه را به مسیر سعادت و زندگی بهتر سوق دهد. همایش تازه های روانشناسی مثبت نگر برای گسترش و بهبود این رویکرد شکل گرفته است. در واقع هدف از این همایش قرار دادن جامعه علمی روانشناسی ایران در مسیر علم اندوزی و پژوهش در این حیطه است تا پس از آن با هم اندیشی و اشتراک گذاری اطلاعات با یکدیگر برای جاری سازی این رویکرد در جامعه همت گمارند.

این همایش پس از سه دوره برگزاری منظم و موفق بر آن است تا چهارمین دوره خود را نیز در اسفند ماه ۱۳۹۶ برگزار نماید؛ از این رو از تمامی روانشناسان، مشاوران و علاقه مندان، اساتید و دانشجویان دعوت می گردد که با شرکت در این همایش ملی به تحقق اهداف دانش روانشناسی کمک کنند.

ادرس سایت : http://www.futureconfs.com/conf/pp2018

ویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه