کد خبر: 16316

تاریخ بروزرسانی : 1396/08/09

چگونه برای آزمون دکتری صحیح درس بخوانیم ؟

Rating: 4.8. From 5 votes.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

برای افزایش میزان یادگیری (برای دانستن اطلاعات مفید در زمینه یادگیری بر نکاتی برای بهبود یادگیری،حفظ کردن و افزایش سرعت مطالعه کلیک کنید) برای کنکور دکتری باید یک مطالعه فعال و پویا داشت . یک مطالعه پویا و فعال باعث می شود :

 • زمان مطالعه کاهش  یابد.
 • میزان یادگیری افزایش پیدا کند.
 • زمان نگهداری مطالب در ذهن بسیار طولانی شود.
 • به خاطر سپاری مطالب راحت تر می شود.

در ادامه روش های درس خواندن آزمون دکتری را مرور میکنیم.

خواندن بدون نوشتن

این یکی از روش های غلط مطالعه عدم وجود برنامه ریزی کنکور دکتری است.برای داشتن مطالعه پویا باید از تمام حواس برای درک درست مطلب استفاده کرد. باید هنگام مطالعه منابع دکتری (برای دریافت سرفصلهای آزمون دکتری97 کلیک کنید) یادداشت برداری کرد این کار باعث میشود در روزهای قبل از ازمون نوشته ها را مرور دوباره کرد تا خیلی سریع همه مطالب یاداوری شود.

 

خط کشیدن زیر نکات مهم

این روش یکی از برترین های روش های درس خواندن بوده ولی روش کاملی برای مطالعه دکتری (برای دریافت بهترین روش مطالعه دکتری برترین روش جهانی مطالعه دکتری  پس ختام کلیک کنید) نیست. چون برخی از داوطلبان به جای توجه روی مطالب ذهنشان درگیر خط کشیدن زیر نکات مهم میگردد.روش صحیح انجام دادن این روش این است که ابتدا مطالب را بخوانیم کامل درک نماییم و سپس زیر مطالب و نکات مهم و کلیدی خط بکشیم.

 

حاشیه نویسی

این روش از روش های قبلی بسیار مفید تر است ، اما در عین حال روش کاملی برای درک عمیق مطالب برای آزمون دکتری نیست ولی میتواند برای مطالبی که از اهمیت کمتری برخوردار است مورد استفاده قرار گیرد.

 

خلاصه نویسی


خلاصه نویسی یعنی کل مطلب خوانده می شود و سپس انچه که از مطلب درک شده است به صورت خلاصه یادداشت برداری میشود.این روش، روش مناسبی برای مطالعه منابع آزمون دکتری می باشد و از روش های قبلی موثرتر و بهتر می باشد چون در این روش اول مطلب درک میشود سپس یادداشت برداری صورت میگیرد ولی باز در کل بهترین روش نیست.

 

کلید برداری

این روش، روش مناسبی برای خواندن و نوشتن نکات کلیدی می باشد زیرا در این روش مطالب خوانده شده بعد از درک مطلب نکات مهم به صورت کلیدی یادداشت برداری می شود این کلمات کلیدی از این جهت پر اهمیت است که به دلیل کوتاهی و پرمعنی بودن ان با دیدن این نکات کل مفهوم جملات تداعی شده و یاداوری مجدد ان انجام میگیرد.(برای کسب اطلاعات بیشتربهترین روش مطالعه برای کنکور دکترا کلیک کنید)

خلاقیت و طرح شبکه ای مغز

این روش بهترین شیوه برای یادگیری مطالب آزمون دکتری است. در این بخش شما مطالب را خوانده بعد از درک مطالب نکات مهم و کلیدی را به زبان خودتان یادداشت مینمایید و سپس کلمات و نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید تا در مطالعه نهایی به جای دوباره خواندن منابع دکتری فقط به این طرح مراجعه نموده و خیلی سریع مرور نمایید. این روش درصد موفقیت شما در آزمون دکتری افزایش داده و درس خواندن را بسیار آسان می نماید و در نهایت موجب افزایش بازده مطالعه شما میگردد.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 4.8. From 5 votes.
Please wait...
دیدگاه کاربران

نظرات در انتظار تایید: 0

کل نظرات :2

 • احسان حق شناس

  تاریخ : 5 - آذر - 1396

  مطالب سایتتون بسیار خوبه اما بدیهیات رو مدام تکرار کردید.
  همین مطالب رو اگر از رفرنسهای انگلیسی استفاده کنید بصورت کاربردی تر و مفیدتر خواهد بود.
  بازم ممنون

  No votes yet.
  Please wait...

  پاسخ

  • admin

   تاریخ : 28 - آذر - 1396

   ممنون از نظر ارزشمندتان

   No votes yet.
   Please wait...

   پاسخ

ارسال دیدگاه