کد خبر: 15913

تاریخ بروزرسانی : 1396/07/19

چگونگی انتخاب مقاله بیس (مقاله پایه)

Rating: 4.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

در ابتدای یک تعریف جامع درباره مقاله در محتوای “مقاله چیست؟ ارائه شده است.  دسترسی به مقالات بیس(مقاله پایه)یکی از سخت ترین کارهایی است که دانشجویان معمولا با آن روبرو هستند. اساتید به این نکته تاکید می کنند که اگر قرار است کار پایان نامه و یا تحقیقی را انجام دهید حتما باید کار شما بر اساس مقاله بیس باشد.اما دسترسی به منابع علمی از یک سو و از سوی دیگر زمان بر بودن انجام جستجو برای دانشجویان می تواند موانعی باشد که محقق و یا دانشجو باید صرف یافتن مقالات بیس مناسب نماید.

مقاله پایه باید خصوصیاتی داشته باشد(از جمله پرسش نامه در مقاله و …) که از طریق آن محقق بتواند به راحتی کارها و روشهای تحقیقاتی محقق قبلی را که در یک جامعه آماری بوده در جامعه آماری جدید اجرا نماید. از طرف دیگر مقاله بیس باید حتما دارای مدل پژوهشی و فرضیه باشد تا با مطالعه آن بتوان به جزییات کار انجام شده پی برد.

مقاله بیس دقیقا می تواند چراغ راه محقق باشد زیرا با توجه به گامهای انجام شده توسط محقق قبلی می توان پژوهش جدید را در جامعه جدید با مدل پژوهش آزمایش شده و حتی پرسشنامه محقق قبلی به اجرا رساند. بدون شک ارزش یک مقاله بیس خوب بسیار بالاست.

چگونگی انتخاب مقاله بیس خوب :

  1. مقاله بیس شما باید جدید باشد زیرا مقالاتی که تاریخ انتشار آنان قدیمی است بدون شک از یک طرف بیشتر کار شده اند از طرف دیگر اکثر اساتید تاکید دارند که تاریخ انتشار مقاله قدیمی نباشد.
  2. سعی کنید مقاله ای را به عنوان مقاله بیس خود انتخاب نمایید دارای مدل مفهومی یا مدل پژوهشی باشد بدون شک شما که اکنون به دنبال یافتن موضوع پایان نامه خود هستید (بعنوان درس روش تحقیق در حوزه علوم انسانی را گذرانده اید) در درس مذکور نیز به ساختار مدل در پژوهش ها اشاره شده است.
  3. در نکته قبلی اشاره شد که حتما مقاله شما دارای مدل مفهومی و روشهای تحقیقاتی باشد، اگر مقاله ای که انتخاب کرده اید که نویسنده اطلاعات را با پرسشنامه جمع آوری کرده است سعی کنیدکه مقاله ای را انتخاب نمایید که در آن سوالات پرسشنامه به نحوی وجود داشته یا اشاره شده باشد. حتی گاهی در صورتیکه این بخش به صورت کامل در مقاله شما نباشد می توانید با ارسال ایمیلی به نویسندگان مقاله از آنان درخواست راهنمایی و پرسشنامه نمایید. بدون شک محققان با این روش نیز می توانند اطلاعات بیشتری در خصوص حوزه تحقیقی جمع آوری نمایند. تجربه شخصی اینجانب که برای پایان نامه ارشد(مطالعه مطلب کاربردی درباره “راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد” کلیک کنید) خود با این مشکل مواجه شده بودم به کمک ارسال ایمیل به نویسنده مقاله ای که به عنوان مقاله بیس پایان نامه انتخاب نموده بودم حل شد به گونه ای که نویسنده مقاله که استاد دانشگاه در کره جنوبی بود علاوه بر اینکه پرسشنامه تحقیق خود را در اختیارم قرار داد چند پایان نامه مرتبط با حوزه پژوهش نیز برایم ارسال نمود.

ویژگی های یک مقاله  بیس خوب:

  • حاوی مدل مفهومی است.
  • چارچوب نظری دارد.
  • فرایند انجام کار را به روشنی توضیح داده است.
  • حاوی ابزار جمع آوری اطلاعات است. مثلا اگر ابزار جمع آوری اطلاعات پرسش نامه است، باید سوالات پرسش نامه در مقاله بیس آمده باشند.
  • روش تحقیق را به خوبی توضیح داده است و روش های آماری مورد استفاده در آن مشخص هستند.
  • در عنوان و مدل مفهومی، معمولا ارتباط یا اثر چند متغییر جدید سنجیده شده است.
  • حاوی جامعه، نمونه و روش نمونه گیری است.

مقالات بیس ، بسته به گرایش دانشجویان کمی با هم تفاوت دارند. برای مثال دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی ممکن است به دنبال مقاله بیسی باشند که در آن از تکنیک های تصمیم گیری چندمعیاره یا روش های فرا ابتکاری استفاده شده است. یا دانشجویان کارشناسی ارشد بازاریابی به دنبال مقاله بیسی با چندین متغییر باشند.

با این اوصاف پیدا کردن مقاله بیس، کمی مشکل و زمان بر است. زیرا شما باید اولا با وب سایت های علمی و نحوه جستجو در آنها آشنا باشید و دوما باید بتوانید از بین انبوه مقالاتی که در این وب سایت ها وجود دارد، مقالاتی که حاوی ویژگی های بالا هستند را تشخیص دهید.

مقالات بیس حتما انگلیسی هستند. چون مقالات فارسی به دلیل تکراری بودن، نمی توانند به عنوان مقاله بیس انتخاب شوند. بنابراین چگونگی انتخاب مقاله بیس از اهمیت زیادی برخوردار است.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 4.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه