کد خبر: 19520

تاریخ بروزرسانی : 1396/09/13

چگونگی سنجش توان یک متخصص(2018)

Rating: 5.0. From 3 votes.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

در سال 2018 توان یک متخصص را چگونه اندازه میگیرند؟

شاید شما هم به عنوان متخصص یا خبره ی رشته ی خود، در شرکت های معروف ایران و دنیا درخواست استخدام داده باشید و بخواهید بدانید سنجش توانایی با چه روش و متودی انجام می پذیرد(سهیه استخدام نخبگان در جذب اعضای هیأت علمی)
شاید هم تازه کار باشید و بخواهید خبره شوید؛ چه زمانی به کسی میگویند متخصص و یا خبره؟ کسی که دانش داشته باشد؟ کسب دانش و بلد بودن یک علم و ابزار تخصصی  نمیاورد. چگونه یک تخصص را اندازه میگیرند؟
 بابررسی های انجام شده در سطح جهان ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در سال 2018 ، سنجش توانایی یک متخصص صرفا با توانایی حل مسئله وی سنجیده می شود.وقتی کسی در یک حوزه ای متخصص می شود، یعنی “در آن حوزه میتواند مساله ای را حل نماید”. مساله حل کردن، بخشی از فرایند فکر کردن است. درواقع پیچیده ترین بخش تفکر، “حل مساله” است که براساس یک فرایند سیستمی حاصل میشود. بنابراین به کسی میتوان گفت متخصص، که در نهایت بر اساس دانش و تجربه و ارتباطات و همه توانایی، بالاخره بتواند “مساله حل کند“.
مهارت حل مسئله به عنوان برخورد فعالانه در جستجو و تشخیص مسئله‌ ها، مشکلات و فرصت‌ها، استفاده از منطق و مهارت قضاوت در جمع آوری و تحلیل اطلاعات و جستجو و خلق راهکارها، مقایسه‌ی راهکارهای مختلف و انتخاب بهترین شیوه برای مواجهه با یک مسئله تعریف می‌شود.(آیا کارجویان دانشگاهی مهارت دارند؟ )

نکته بسیار مهم

هر فردی می تواند هر مساله ای را حل کند؛ به شرط اینکه، امکانات و زمان به اندازه کافی داشته باشد! بنابراین صرف حل مساله هنر نیست! هنر آن است که شخص بتواند با امکانات و مفروضات موجود، و در زمان  مساله حل کند. خیلی وقتها (بلی خیلی وقتها) این امکانات و مفروضات موجود است که حل مساله را سخت میکند؛ یا کمبود زمان است که حل مساله را سخت تر میکند؛ وگرنه حل خیلی از مسائل با امکانات و مفروضات مطلوب میشود حل مساله روی کاغذ! که آن هم ساده است و پاسخش، در حل المسائل ها موجود است.
توان یک متخصص به توان حل مساله اش در عالم واقعی، ربط دارد. اینکه کسی علمش را داشته باشد که یک طراحی خوب چه نوع طراحی است؛ یا علمش را داشته باشد که برندینگ خوب چیست؛ یا علمش را داشته باشد که چگونه مدیریت مالی باید کرد، به سطح تخصص وی ربطی ندارد. سطح تخصص فرد، به توان حل مسائل پیچیده ربط دارد.
ویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 3 votes.
Please wait...
ارسال دیدگاه