کد خبر: 14552

تاریخ بروزرسانی : 1396/06/26

11دانشگاه ایرانی در بین پرآوازه ترین موسسات علمی جهان

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

به گزارش معاون پژوهشی phdphd، رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران اعلام نمود نام ۱۱ دانشگاه ایرانی در آخرین نظام رتبه بندی دانشگاههای جهان بر پایه گزارش رتبه بندی بین المللی روسی قرار دارد.

دانشگاه علامه طباطبایی در فهرست پرآوازه ترین موسسات علمی جهان طبق یک نظام رتبه بندی روسی اعلام شده است.

سیروس علیدوستی رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه بر پایه گزارش «آژانس رتبه‌بندی رار» در سال ۲۰۱۷، ۱۱ موسسه ایرانی توانسته‌اند در بین پرآوازه‌ترین موسسه‌های جهان قرار گیرند، وی افزود: دانشگاه‌های «صنعتی شریف»، «تهران»، «صنعتی اصفهان»، «علوم پزشکی تهران»، «شهید بهشتی»، «فردوسی مشهد»، «علم و صنعت»، «علامه طباطبایی»، «علوم پزشکی کردستان»، «اصفهان»، و «علوم پزشکی ایران» دانشگاههایی هستند که نامشان در این فهرست قرار دارد و توانسته‌اند به ترتیب رتبه‌های نخست تا یازدهم ملی را به دست آورند.

سیروس علیدوستی اعلام نمود : اولین هدف این نظام رتبه‌بندی سنجش آوازه جهانی موسسه‌ها بر پایه دو حوزه کلیدی آموزش و پژوهش است. این نخستین نظامی است که به شکل خاص آوازه موسسه‌ها را در کانون توجه قرار داده است. منطق ایجاد این نظام رتبه‌بندی آن است که آوازه و نام موسسه‌ها عامل کلیدی موفقیت و از مزایای رقابتی آنها در بازار آموزش عالی است.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، با بیان اینکه آژانس «رار» برای ارزیابی آوازه موسسه‌ها از پیمایش‌های جهانی بهره می‌گیرد، ادامه داد: موسسه «کلاریویت آنالیتیکس» پیمایش‌های لازم را اجرا و داده‌های گردآوری شده را برای تحلیل به آژانس «رار» ارائه می‌کند. پاسخ‌دهندگان به پیمایش‌ها از سراسر جهان و در حوزه‌های گوناگون علم هستند.

وی بیان کرد: در این پیمایش‌ها اعضای هیئت علمی ۷۲ درصد، پژوهشگران ۱۳درصد، مدیران موسسه‌ها ۱۳درصد، دانشجویان دکتری ۳درصد، و دیگر افراد ۵درصد شرکت می‌کنند. تجربه کاری بیشتر پاسخ‌دهندگان نیز نزدیک به ۲۰ سال است.

علیدوستی خاطرنشان کرد: بر پایه گزارش سال ۲۰۱۷ رتبه‌بندی آوازه «رار»، موسسه هاروارد «Harvard University» دارای بیشترین امتیاز و پرآوازه‌ترین موسسه دنیا است.

 

به گفته وی، پس از این موسسه، موسسه‌های «Stanford University»، «MIT»، «University of California, Berkeley»، «University of Cambridge»، «University of Oxford»، «Princeton University»، «University of Michigan»، «University of California, Los Angeles» و «Yale University» جایگاه دوم تا دهم این نظام رتبه‌بندی را به‌دست آورده‌اند.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات بیان کرد: در ویرایش ۲۰۱۷ رتبه‌بندی آوازه «رار» شمار ۷۸۳ موسسه از ۷۲ کشور ارزیابی و رتبه‌بندی شده‌اند. از این شمار، ۱۴۰ موسسه در ایالات متحده، ۷۳ موسسه در انگلستان، ۶۷ موسسه در روسیه، ۴۰ موسسه در چین، ۴۰ موسسه در ژاپن، ۳۶ موسسه در تایوان، و ۲۶ موسسه در استرالیا هستند.

علیدوستی گفت: پاسخ‌دهندگان به پیمایش اجراشده تنها آنهایی بوده‌اند که در یکی از نشریه‌های نمایه‌شده در «وب آو ساینس» مقاله داشته‌اند.

 

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
ارسال دیدگاه