کد خبر: 15683

تاریخ بروزرسانی : 1396/07/11

مجلس خواستار رایگان شدن تحصیلات تکمیلی برای نخبگان

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام کرد : مجلس خواهان تغییر نظام آموزش تحصیلات تکمیلی در دو مقطع دکتری و ارشد شد. یعنی باید تحصیلات تکمیلی فقط در این دو مقطع برای نخبگان رایگان شود.

تغییر در نظام آموزش تحصیلات تکمیلی یک الزام است . امروز اشتیاق فراوان و کاذبی برای دستیابی به تحصیلات تکمیلی در جامعه موجود است در حالی که جامعه چنین نیازی ندارد و به این تعداد دانشجوی فارغ التحصیل دکتری و ارشد نیاز نیست.

یکی از مشکلات تعداد بالای فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی این است که در میان فارغ التحصیلان انتظاری کاذب برای جذب در دستگاه‌های دولتی ایجاد شده است در حالی که چنین مسئله‌ای بر خلاف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و اصول روز دنیا است.

در کشورهای توسعه یافته تحصیلات تکمیلی به صورت رایگان وجود ندارد  و فقط افراد نخبه به صورت بورسیه‌ تحصیل میکنند. در ایران نیز این سیستم باید به سیستم‌های غیرانتفاعی تبدیل شده تا بر کیفیت آموزشی نیز اثر نامطلوب نبخشد.

ارتباط دانشگاه با صنعت نیز یکی از ضرورت‌های نظام تحصیلات تکمیلی در کشور می باشد. امروزه متأسفانه فارغ التحصیلان کارشناسی به پایین به دلیل عدم مهارت گرایش به تحصیلات تکمیلی پیدا می‌کنند و بعد نیز تمایل دارند در دستگاه‌های دولتی جذب شوند اما اگر مهارتی در دوره های پایین‌تر یاد گرفته بودند به سمت بازار کار میرفتند.

با ایجاد فضای مناسب کسب و کار برای بخش خصوصی می‌توان ارتباط درست و مناسبی با دانشگاه ایجاد نمود و این مسیر باید طی سال‌های اینده طی گردد.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه