کد خبر: 17937

تاریخ بروزرسانی : 1396/08/17

سوالات عمومی مصاحبه آزمون دکتری

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

در جلسه مصاحبه آزمون دکتری سوالات مختلفی پرسیده میشود که در اینجا قصد داریم سوالات متداول که برای همه رشته ها و گروه های درسی عمومیت دارد را بررسی کنیم.(برای اطلاعات تکمیلی سوالات متداول در مصاحبه دکتری چیست؟ را کلیک کنید)

سوالات عمومی مصاحبه آزمون دکتری

معرفی خود و سوابق تحصیلی

در ابتدای جلسه مصاحبه آزمون دکتری عموما از داوطلب آزمون دکتری خواسته میشود خود را به صورت مختصر و مفید معرفی نماید. بعد از ان در مورد سوابق تحصیلی خود توضیحاتی ارائه دهید.بهتر است روند توضیحات سازمان یافته باشد. سعی کنید در این زمینه چهره ای واقعی از خود نشان دهید و بهتر است پرونده ای اماده کرده و مستندات سوابق تحصیلی خود را در ان قرار دهید.

توضیح در مورد پایان نامه

در این بخش بهتر است به صورت کوتاه و روشن در مورد پایان نامه خود توضیح دهید.نیازی به ارائه چزئیات نیست ولی باید بر پایان نامه خود مسلط باشید. بهتر است در بخش روش تحقیق پایان نامه خود اطلاعات کافی داشته باشید .

موضوع رساله دکتری

این یکی از سوالاتی است که در جلسه مصاحبه آزمون دکتری از داوطلبان پرسیده میشود. بهتر است در این زمینه روی موضوع خاصی تاکید نکنید و موضوعاتی را که علاقمند به ادامه پژوهش در این زمینه هستید را اعلام کنید و روی توانایی های خود در زمینه های مختلف مانور دهید.(برای درک بیشتر در این بخش به مراحل انتخاب موضوع رساله دکتری مراجعه نمایید)

انگیزه داوطلب از ادامه تحصیل در دوره دکتری

در پاسخ به این سوال هدف و برنامه های خود در این زمینه را مشخص کنید و میتوانید جزئیات برنامه های خود را نیز اعلام کنید. داشتن انگیزه، کلید اصلی موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری می باشد. پس بهتر است در این زمینه صداقت داشته باشید.

کارهای پژوهشی

این بخش یکی از مهم ترین سوالات در مصاحبه آزمون دکتری است روی مقالات چاپ شده خود در ژورنال های داخلی و خارجی مانور دهید. میتوانید علاوه بر مقالات بر طرح های پژوهشی که کار کرده اید نیز تاکید کنید. علاوه بر مقاله و طرح های پژوهشی کتاب های چاپ شده خود را در صورت داشتن معرفی نمایید.

شاغل نبودن

دانشجوی دکتری باید به صورت تمام وقت در اختیار دانشگاه باشد پس شاغل بودن یک امتیاز منفی برای داوطلب آزمون دکتری به حساب می اید.

سوالات انگلیسی

ممکن است در جلسه مصاحبه سوالاتی به زبان انگلیسی از شما پرسیده شود مثلا خود را به انگلیسی معرفی کنید یا متنی انگلیسی به شما داده می شود و شما باید ان را خوانده و مفهوم ان را توضیح دهید بهتر است در این زمینه بیشتر کار کنید.

برای موفقیت در مصاحبه دکتری میتوانید چگونه در مصاحبه آزمون دکتری موفق شویم ؟ را کلیک و مطالعه کنید.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه