کد خبر: 8988

تاریخ انتشار: 16 تیر ، 1396

نحوه منبع نویسی در مقالات

No votes yet. Please wait… مرجع نویسی به روش APA :  مجلات علمی بسیاری در دنیا وجود دارند که از سبک های خاص خود برای رفرنس دهی استفاده می کنند. اما مجلات زیادی نیز وجود دارند که روش های معتبر و شناخته شده را به نویسندگان خود توصیه کرده و از آن ها برای چاپ […]

No votes yet.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

مرجع نویسی به روش APA :

 مجلات علمی بسیاری در دنیا وجود دارند که از سبک های خاص خود برای رفرنس دهی استفاده می کنند. اما مجلات زیادی نیز وجود دارند که روش های معتبر و شناخته شده را به نویسندگان خود توصیه کرده و از آن ها برای چاپ مقاله در نشریات خود بهره می برند. سبک مرجع نویسی APA (مخفف American Psychological Association)، پرکاربرد ترین سبک در بین علوم اجتماعی و پزشکی است که از بعضا از آن در سایر علوم نیز استفاده می شود. حالت های زیادی در این روش در نظر گفته شده که ذکر تمام آن ها خارج از حوصله این مقاله است. با این حال تلاش  بر این بوده تا به مهمترین حالت های ارجاع مقالات، کتاب، پایان نامه ها و سایر منابع اشاره شود. اگر چه از روش APA عموما در مجلات خارجی استفاده می شود، اما مجلات و دانشگاه های ایرانی زیادی هم هستند که این روش را برای مرجع نویسی مقالات و پایان نامه ها، به محققین و دانشجویان خود توصیه می کنند. از این رو ضمن عنوان کردن مثال های لاتین، در موارد مهم به مثال های فارسی نیز اشاره خواهیم کرد.

فهرست مطالب

مرجع نویسی در داخل متن

  • نقل قول کوتاه
  • نقل قول بلند
  • خلاصه نویسی و استفاده از کلمات مشابه
  • نحوه ذکر نام نویسندگان

مرجع نویسی در انتهای متن

  • قواعد کلی
  • نحوه ذکر نام نویسندگان
  • رفرنس دهی مقالات
  • رفرنس دهی کتاب
  • سایر منابع چاپی و الکترونیکی

بهترین روش برای رفرنس نویسی مقالات انگلیسی – استفاده از گوگل اسکالر

سایت گوگل اسکالر، بزرگ‌ترین موتور جستجوی آکادمیک و محصول شرکت گوگل است که با استفاده از آن می‌توانید به جستجوی موضوع مورد نظرتان بپردازید، و به سادگی به تعداد زیادی از مقالات و تحقیقات علمی دست‌رسی داشته باشید.

بهترین روش برای رفرنس نویسی مقالات فارسی – ارجاع دهی با استفاده از علم نت

سایت علم نت موتور جستجوی علمی فارسی است که کاملاً مشابه با گوگل اسکالر عمل می‌کند. بنابراین تنها به توضیح مختصر روش رفرنس نویسی با استفاده از سایت علم نت بسنده می‌کنیم.

 www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتری
No votes yet.
Please wait...
حتماً بخوانید   جدیدترین لیست مجلات مورد قبول وزارت علوم جهت مصاحبه دکتری
ارسال دیدگاه

شما باید وارد سایت شوید تا بتوانید نظر دهید.