کد خبر: 10886

تاریخ بروزرسانی : 1396/09/04

گرنت پژوهی (GRANT) یا وام بلاعوض چیست؟

Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
کانال تلگرام آزمون دکتری

گرنت به معنای وام بلاعوض، بودجه‌ای است که به نهادها، موسسات، شرکت‌ها یا افراد خاصی داده می شود.

در چه مواردی می توان از گرنت استفاده نمود؟

بیشتر گرانت‌ها برای انجام کار یا پروژه خاصی داده می‌شوند و به درجاتی از گزارش دهی نیاز دارند. انواع پروژه‌ها (پروژه‌های عمرانی، فرهنگی، بهداشتی، آموزشی، پژوهشی و…) را می‌توان با حمایت گرانت‌ها انجام داد.

برای مثال می توان گفت «گرانت پژوهشی»، گرانتی است که برای انجام طرح پژوهشی اعطا می‌شود. معادل فارسی «گرانت پژوهشی»، کلمهٔ «پژوهانه» می‌باشد. کلمهٔ پژوهانه، واژهٔ مصوب فرهنگستان و به معنای حق‌التحقیق است. در گرانت‌های پروژه‌ای متقاضی حقیقی یا حقوقی پروپوزال خود به بودجه دهنده ارائه  می‌کند. ایدهٔ اولیة این پروپوزال ممکن است از جانب متقاضی باشد و یا متقاضی پروپوزال را در پاسخ به یک  RFP ( درخواست طرح پیشنهادی خلاصه ای از عبارت سه کلمه ایRequest for Proposal می باشد)تهیه کرده باشد.

گرانت‌های غیر پروژه‌ای برای موارد خاص داده می‌شوند؛ بعنوان مثال کمک به بازماندگان بلایای طبیعی، جویندگان کار، کمک هزینهٔ تحصیلی به دانشجویان و ….

چه کسانی دارای شرایطی برای دادن تسهیلات گرنت هسنتد؟

گرانت دهندگان گوناگون و متنوع هستند؛ بعنوان مثال : دولت‌ها و نهادها و سازمان‌های دولتی، صنایع و شرکت‌های خصوصی، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی، NGOها و نیز بنیادهای خیریه. البته افراد حقیقی نیز می‌توانند به عنوان گرانت دهنده باشند و صرفا موسسات و یا شرکت های خاصی نیستند.

بانک اطلاعات گرنت‌ها: پایگاه‌های اطلاع‌رسانی گوناگونی وجود دارند که به عنوان ابزار جستجوی گرانت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

www.phdphd.org

ویژه داوطلبان آزمون دکتریویژه داوطلبان آزمون دکتری
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...
ارسال دیدگاه